WAŻNE! FZZ ws. Tarczy Antykryzysowej!

W ocenie Forum Związków Zawodowych nadrzędnym zadaniem stojącym przez stroną rządowa jest maksymalne zabezpieczenie służb, które stoją na pierwszej linii walki z epidemią COVID – 19. Mowa tu o białym personelu, policji oraz straży granicznej. Na dzień dzisiejszy te formacje nie posiadają wystarczającej ilości sprzętu, zabezpieczenia pod kątem infrastruktury i środków finansowych, tak bardzo niezbędnych do zabezpieczenia szpitali i innych obszarów, chociażby pod kątem administracyjnym. Widok policjantów pilnujących porządku w okresie kwarantanny bez kombinezonów jest zatrważający. Ponadto, służby potrzebują wsparcia w wymiarze zmiany otoczenia prawnego – obecne przepisy generują zbyt dużo obciążeń biurokratycznych, które spowalniają ich pracę.
Odnosząc się do kwestii związanych z zabezpieczeniem gospodarki przed nadchodzącym radykalnym spowolnieniem gospodarczym – proponowane przez rząd rozwiązania uznajemy za niewystarczające. Należy w końcu zrozumieć, że rzeczywistość społeczno – gospodarcza, którą znaliśmy uległa ogromnemu tąpnięciu. Potrzebujemy nowego paradygmatu, który na czas kryzysu zdefiniuje na nowo relacje na rynkach. Wprowadzenie restrykcyjnych zasad dotyczących stanu epidemicznego oddziaływuje również na zachodzące w gospodarce procesy ekonomiczne. Ograniczenia te w efekcie dotyczą również swobodnego przepływu towaru i usług, zarówno w strefie Schengen, jak i na rynku wewnętrznym. Stąd oczywistym wydaje się wprowadzenie takich rozwiązań, które nie tylko uchronią pracowników i pracodawców przed upadłością w czasie spowolnienia, ale pozwolą na optymalnie bezpieczny powrót do gry rynkowej w momencie ustabilizowania się sytuacji związanej z epidemią koronawirusa. Dziś, pragnę to wyraźnie podkreślić, każdy w równym stopniu zasługuje na pomoc Państwa Polskiego. W naszej ocenie nie powinien mieć znaczenia typ umowy czy rodzaj działalności. Każda złotówka wpompowana w zabezpieczenie ekonomiczne Polek i Polaków jest inwestycją, która w okresie powrotu do normalności wróci w postaci podatków, potrzebnych do finansowania wysokiej jakości usług publicznych.
Nasze priorytety to:
  • nieograniczone środki na wsparcie dla białego personelu, policji i straży granicznej;
  • zwolnienie z ZUS dla wszystkich przez pół roku;
  • zakaz zwolnień do końca roku 2020;
  • dodatek 3000 złotych dla każdego w kwietniu;
  • 85% pensji wypłacanej przez rząd do momentu ustabilizowania sytuacji;
Apelujemy do Rządu Rzeczypospolitej Polskiej o zdecydowane, dynamiczne i efektywne działania! Prowadzenie zawiłych dyskusji na temat przepisów to strata cennego czasu – każda sekunda pozostaje na wagę złota. Tarcza Antykryzysowa w obecnym kształcie, różnicując prawo do wsparcia przez poszczególne podmioty, nakładając kolejne wymogi formalne związane z otrzymaniem koniecznej pomocy jest w naszej ocenie dokumentem wymagającym dużej korekty.
Poniżej znajduje się pełna teść opinii Forum Związków Zawodowych ws. Tarczy Antykryzysowej