Porozumienie służb mundurowych z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz z Ministerstwem Sprawiedliwości
FZZ w ocenie projektu ustawy budżetowej na rok 2025 wyraziło poparcie dla kierunku, w którym rząd zwiększa wydatki na obronę narodową. Jednak FZZ postulowało przy tym o „poszerzenie definicji bezpieczeństwa i obronności o wpływ na ich poziom, grup zawodowych tworzących sektor finansów publicznych.”
Jednak w ustawie budżetowej na 2025 rok strona rządowa nie uwzględniła postulatu strony społecznej w sprawie wysokości podwyżki w sferze budżetowej w wysokości co najmniej 15-procentowego wzrostu płac. Rząd, wbrew postulatom strony pracowników – przewidział waloryzację wynagrodzeń w psb na poziomie 5 proc.
Funkcjonariusze służb mundurowych wielokrotnie komunikowali stronie rządowej, iż waloryzacja wynagrodzeń na poziomie 5%, pogłębi jeszcze bardziej i tak ogromny kryzys kadrowy w służbach mundurowych. Dnia 6 listopada 2024 r. odbyła się pikieta z udziałem członków FZZ, podczas której Sławomir Koniuszy z NSZZ Policjantów stwierdził m.in. że problemem kryzysu kadrowego jest niedostosowanie uposażeń funkcjonariuszy do rynku pracy, na którym znajduje się mnóstwo ofert, które są tak samo albo lepiej płatne, a oferowana praca nie niesie takiego ryzyka jakie ponoszą funkcjonariusze służb mundurowych.
W grudniu 2024 r. funkcjonariusze służb podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwu Sprawiedliwości, w związku z brakiem woli strony rządowej do negocjacji oraz realizacji postulatów komunikowanych podczas wielomiesięcznych rozmów podjęli ogólnokrajowe akcje protestacyjne oraz wyrazili gotowość do ich rozpoczęcia (NSZZ Policjantów, NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej, NSZZ Pracowników Pożarnictwa, NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa). Niezależnie od akcji protestacyjnych trwały dalsze spotkania i negocjacje z przedstawicielami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Sprawiedliwości.
Ostatecznie 6 marca 2025 r. przedstawiciele służb mundurowych (w tym organizacji zrzeszonych w FZZ (NSZZ Policjantów, NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej, NSZZ Pracowników Pożarnictwa) podpisali porozumienie z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji, którego kluczowym elementem jest wprowadzenia świadczenia mieszkaniowego dla funkcjonariuszy, na wzór rozwiązań obowiązujących w Siłach Zbrojnych RP. Przepisy regulujące nowe świadczenia mieszkaniowe mają wejść w życie od 1 lipca 2025 r.
W porozumieniu zawarto również zobowiązanie do wprowadzenia Karty Rodziny Mundurowej, która ma zapewniać m.in. preferencyjny dostęp do towarów, usług lub innych form działalności, w tym służby zdrowia MSWiA od 1 lipca 2025 roku.
Strona rządowa złożyła również gwarancję przygotowania projektu programu modernizacji służb na lata 2026-2029 do 31 marca 2025 roku (inwestycje w infrastrukturę, zakupy sprzętu, wyposażenia i uzbrojenia oraz kwestie uposażeń funkcjonariuszy).
Przewodniczący ZG NSZZ Policjantów p. Rafał Jankowski podczas briefingu prasowego w dniu podpisania porozumienia stwierdził, że „krokiem milowym jest to, że otrzymamy świadczenie mieszkaniowe na wzór wojska, ale tak naprawdę to cała reszta pracy, którą dopiero wykonamy, jest zawarta w tym porozumieniu i myślę, że przełoży się ona na istotne elementy, w tym uposażeń funkcjonariuszy Policji.”
Z kolei Przewodniczący ZG NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej p. Marcin Kolasa powiedział „to, co dzisiaj uzyskaliśmy, Panie Ministrze, Koledzy, jest bardzo znaczącym krokiem też w zakresie nowego programu modernizacji czy innych przepisów dotyczących funkcjonariuszy”.
O poprawę warunków pełnienia służby walczyli również związkowcy ze Służby Więziennej. Do podpisania porozumienia z Ministrem Sprawiedliwości p. Adamem Bodnarem doszło ostatecznie 13 marca 2025 r. (sygnatariuszem porozumienia stał się m.in. należący do Forum Związków Zawodowych – NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa). Porozumienie obejmuje podobnie jak w przypadku służb podległych MSWiA wprowadzenie świadczenia mieszkaniowego w nowym kształcie oraz przygotowanie projektu modernizacji Służby Więziennej na lata 2026-2029. Przepisy regulujące świadczenie mieszkaniowe powinny wejść w życie 1 lipca 2025 roku, a projekt modernizacji Służby Więziennej ma zostać przedstawiony do dnia 31 marca 2025 roku.
Podpisanie wyżej wymienionych porozumień wiąże się z zawieszeniem akcji protestacyjnych do czasu realizacji zobowiązań przyjętych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Sprawiedliwości.