Związki zawodowe i aktywiści klimatyczni łączą się w działaniu 20 września 2019

Europejska Konfederacja Związków Zawodowych EKZZ wraz z aktywistami klimatycznymi w związku z rozpoczynającym się w Nowym Jorku Szczytem ONZ w Sprawie Klimatu żąda szybkich i konkretnych działań, by zatrzymać groźne zmiany klimatyczne.
Przedstawiciele EKZZ wzięli udział w brukselskiej edycji Światowego Strajku Klimatycznego organizowanej przez Młodzież na Rzecz Klimatu.
Sekretarz Konfederalny EKZZ  Ludovic Voet mówił podczas demonstracji:
Jesteśmy tu jako związkowcy, bo wszystko o co walczymy od dnia, w którym powstał ruch związkowy – sprawiedliwość społeczna, prawa pracownicze, zdrowie i bezpieczeństwo, godne płace – będzie zagrożone jeśli nie zatrzymamy kryzysu klimatycznego.  Upał tego lata czy pożary w Puszczy Amazońskiej uświadamiają nam, że te wszystkie ekstremalne zjawiska pogodowe nasilają się i będą miały wielkie konsekwencje dla ludzi pracy i ich społeczności. Jesteśmy tu zatem, by walczyć na rzecz ochrony klimatu i jednocześnie o bezpieczną transformację gospodarek, bo musimy przejść do bez-węglowej energetyki w sposób bezpieczny dla pracowników”.
Wcześniej dwoje przywódców belgijskiego ruchu klimatycznego Anuna de Wever i Adelaide Charlier spotkało się ze związkowcami podczas obrad ich Komitetu Wykonawczego. Podczas tego spotkania Adelaide Charlier zwróciła uwagę, że to „ najbiedniejsi ludzie na świecie pierwsi odczują skutki zmian klimatycznych, mimo, że akurat oni emitują najmniej CO2”. Anuna de Wever dodała, że dobrze, iż doszło do połączenia ich sił ze związkowcami, bo przecież „ sprawiedliwa transformacja i ekologiczna transformacja to dwie strony tej samej monet”.
 Sekretarz Generalny EKZZ Luca Visentini mówił:  „ EKZZ jest całkowicie zaangażowana w walkę o ocalenie planety od złych skutków zmian klimatycznych i docenia wsparcie ze strony młodych ludzi na rzecz sprawiedliwej transformacji do zielonej przyszłości. Ludzie pracy są zaniepokojeni sprawami klimatu, bo wiedzą, że najpierw w nich w mocny sposób uderzą ich skutki, wiedzą także, że mogą stracić pracę i środki do życia, gdy dojdzie do zmiany. Ale działając wspólnie, możemy zapewnić, że wałcząc ze skutkami zmian klimatycznych będziemy chronić miejsca pracy i standardy życia pracowników”.
Na zdjęciu: Sekretarz Konfederalny EKZZ Ludovic Voet, Anuna de Wever, Adelaide Charlier i  Sekretarz Generalny EKZZ Luca Visentini.