Ukraińskie związki zawodowe przekazują żywność i schronienie podczas inwazji – EKZZ zapewnia fundusze solidarnościowe i mobilizuje działania

Ukraińskie związki zawodowe zapewniają żywność i schronienie ludziom, ponieważ rosyjskie ataki od dnia rozpoczęcia inwazji poważnie zniszczyły ich domy, miejsca pracy i infrastrukturę.
 
Federacja Związków Zawodowych Ukrainy (FPSU) i Konfederacja Wolnych Związków Zawodowych Ukrainy (KVPU), które reprezentują prawie 5 milionów pracowników, otworzyły drzwi swoich budynków w całym kraju osobom szukającym schronienia, w tym kobietom i ich dzieciom, osobom starszym, a teraz także rannym.
 
Humanitarna praca związków zawodowych w Ukrainie została opisana przez ich przywódców podczas nadzwyczajnego posiedzenia Komitetu Wykonawczego EKZZ, który zgodził się pomóc w utworzeniu i wsparciu funduszu solidarności dla tych wysiłków, a także w wywieraniu nacisku na UE w sprawie sankcji i wsparcia dla uchodźców .
 
Członkowie EKZZ zgodzili się zapewnić wsparcie finansowe dla humanitarnej pracy ukraińskich związków, jednocześnie lobbując w UE, aby podjęła wszelkie niezbędne działania przeciwko rządowi rosyjskiemu, aby zakończyć wojnę, wesprzeć wszystkich uchodźców i zapewnić ochronę socjalną ludziom nadal przebywającym na Ukrainie.
 
Członkowie EKZZ w krajach sąsiadujących z Ukrainą i dalszych natychmiast przystąpili do działania i już zmobilizowali się, aby znaleźć zakwaterowanie dla uchodźców wraz z rodzinami, a także zbierają żywność. Jest to związane z chęcią demonstracji solidarności z Ukrainą i jednocześnie okazania protestu przeciwko inwazji.  EKZZ i MKZZ organizują w połowie marca w Brukseli i innych miastach Europejski i Światowy Dzień Akcji na rzecz Pokoju, którego data zostanie wkrótce potwierdzona.
 
Przemawiając na wirtualnym spotkaniu 180 liderów związków zawodowych z całej Europy, przewodniczący FPSU Grigori Osovyi powiedział:
 
Nasze obiekty zostały zamknięte na zimę, ale otworzyliśmy je, ponieważ musieliśmy znaleźć miejsce dla ludzi. Potrzebują pokoi, aby mieć łóżko, zjeść posiłek.
 
Otrzymujemy prośby o wszelkiego rodzaju pomoc i o materiały pomocnicze. Te skromne fundusze, które udało nam się zebrać w ramach naszego funduszu solidarności, aby przeznaczyć na akcje strajkowe i demonstracje, to za mało, aby odpowiedzieć na prośby o pomoc napływające ze wszystkich stron.
 
Nasi członkowie kontynuują pracę w kluczowych usługach, takich jak szpitale, transport i elektrownie, pomimo ogromnego ryzyka dla ich życia”.
 
Wiceprzewodnicząca KPVU Natalia Lewicka powiedziała:
 
Jestem matką, boję się o moje dzieci. Przez sześć dni to był absolutny koszmar. Ale nie poddamy się, nie poddamy się! Mój syn ma 20 lat i nie uciekł z Kijowa. Czuje, że to jego obowiązek. Boję się o niego, nie mogę spać w nocy. Nikt nie może. Nie rozumiem, dlaczego nasze dzieci zamiast chodzić do szkoły, muszą biec do schronu. Mamy dzisiaj śnieg. Jest zimno, a ludzie zostają bez ubrań, jedzenia, leków i mamy ogromny problem związany z osobami, które musza przyjmować insulinę. Nie ma insuliny. Ludzie umierają, ponieważ nie ma możliwości uzyskania pomocy medycznej w tej sytuacji wojennej”.
 
Sekretarz Generalny EKZZ Luca Visentini powiedział:
 
Wojna i jej konsekwencje zawsze najpierw i najmocniej uderzają w zwykłych ludzi pracy, i ta prawda  ponownie się potwierdziła podczas tej przerażającej, nielegalnej inwazji na Ukrainę.
 
Ukraińskie związki zawodowe robią wszystko, co w ich mocy, aby przyczynić się do wysiłków na rzecz ochrony ludzi, pokoju i demokracji, a EKZZ jest zaangażowana w zapewnienie wszelkiego możliwego praktycznego i politycznego wsparcia.
 
Solidarność leży u podstaw ruchu związkowego, a nasi bracia i siostry w Ukrainie pokazują, że to nie jest tylko slogan, narażając swoje życie każdego dnia, aby opiekować się najbardziej bezbronnymi ofiarami tej inwazji. Wzywamy o pomoc wszystkich ludzi pracy, którzy mogą wesprzeć ich wysiłki humanitarne.
 
UE działała szybko i prawidłowo, uderzając przywódców Rosji sankcjami i chroniąc uchodźców. Musimy zapewnić maksymalną presję na Rosję, aby przywróciła pokój, jednocześnie tworząc korytarze humanitarne dla uchodźców uciekających z Ukrainy i zapewniając większe wsparcie finansowe dla tych, którzy nadal są w Ukrainie”.
 
UWAGI
 
Darowizny na fundusz solidarności można składać tutaj: https://petitions.ituc-csi.org/support-ukraine?lang=en