Posiedzenia Zespołu Problemowego RDS ds. ubezpieczeń społecznych
W dniu 11 lutego 2020 r. w CPS „Dialog” w Warszawie odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Zespołu Problemowego Rady Dialogu Społecznego ds. ubezpieczeń społecznych. Posiedzenie otworzył n owy przewodniczący zespołu z ramienia Forum Związków Zawodowych wiceprzewodniczący Forum Waldemar Lutkowski. Z ramienia Forum w posiedzeniu uczestniczył także Józef Ryl i Krzysztof Małecki. Nieobecna podczas posiedzenia była ze strony pracowników przedstawiciele NSZZ Solidarność. Stronie rządowej po raz pierwszy przewodniczył wiceminister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed. W posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciele CIOP i ZUS.
Zespół rozpatrzył dwa punkty porządku obrad:
-
Przyjęcie ramowego harmonogramu prac Zespołu problemowego ds. ubezpieczeń społecznych na 2020 rok.
-
Analiza, dyskusja oraz rekomendacja zmian w ustawie o emeryturach pomostowych w zakresie przepisów dotyczących nabycia prawa do emerytury pomostowej i rekompensaty.
W sprawie przyjęcia programu pracy zespołu na 2020 rok strony dialogu przesłały swoje propozycje tematów. Forum Związków Zawodowych zgłosiło następujące tematy:
-
Ocena funkcjonowania systemu ubezpieczeń społecznych w Polsce.
-
Zasady waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych.
-
Zasady ustalania składek na ubezpieczenia społeczne.
-
Uchylenie wygaszania emerytur pomostowych.
-
Przegląd systemu emerytur pomostowych:
– wg definicji pracy wykonywanej w warunkach szczególnych oraz o szczególnym
charakterze,
– weryfikacja występujących stanowisk, na których wykonywana jest praca w warunkach
szczególnych oraz o szczególnym charakterze,
– świadczenie pracy na podstawie umów cywilno-prawnych i pobieranie emerytury
pomostowej
6. Zmiana zasad funkcjonowania PPE.
Strona rządowa natomiast zgłosiła tematy:
-
Podleganie ubezpieczeniom społecznym. Nowe zasady opłacania składek dla osób
prowadzących działalność gospodarczą. Zbiegi tytułów ubezpieczenia.
-
Warunki nabywania prawa do emerytury. Czy wiek emerytalny powinien być jedynym
warunkiem do uzyskania prawa do emerytury. Emerytury groszowe.
-
Adekwatność emerytury do zaewidencjonowanego kapitału składkowego, a waloryzacja
świadczeń. Model waloryzacji świadczeń. Wysokość emerytury – wzrost liczby świadczeniobiorców otrzymujących niskie i najniższe świadczenia.
4. Szczególne warunki nabywania prawa do emerytury m. in. emerytury pomostowe.
Strona pracodawców wnosiła o zajęcie się sprawami związanymi z OFE, PPK. Przewodniczący Waldemar Lutkowski poinformował o uchwale RDS ws. planu pracy Rady na 2020 rok, w którym znalazł się temat: ocena systemu ubezpieczeń społecznych w Polsce i propozycje zmian. Członkowie zespołu zgodzili się na procedowanie powyższych tematów, a propozycja szczegółowego harmonogramu zostanie zaproponowana na marcowym posiedzeniu zespołu.
Drugi temat związany z ustawą o emeryturach pomostowych koncentrował się na wygaszającym charakterze świadczenia i problemami związanymi z rozwiązaniem umowy o pracę starających się o świadczenie – art. 4 pkt 5 i 7 ustawy.
Krzysztof Małecki z FZZ potwierdził stanowisko centrali o konieczności zmian zapisu art. 4 pkt 5, ażeby osoby wykonujące pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze zatrudnieni po dniu 1 stycznia 1999 r. mieli prawo do emerytury pomostowej. Z tym stanowiskiem związany jest także zeszłoroczny wniosek Forum do RDS o sporządzenie ekspertyzy ws. pracy kierowców i motorniczych w transporcie publicznym zatrudnionych po 1 stycznia 1999 r. pt. „Ocena wpływu pracy kierujących pojazdami komunikacji miejskiej na ich stan zdrowia i bezpieczeństwo w transporcie publicznym”. Pomimo poprawy warunków pracy związane np. z zakupem nowoczesnego taboru transportowego, rozwój cywilizacyjny i wzrost zdarzeń niebezpiecznych na drogach powoduje pogorszenie warunków pracy w tej branży. Dlatego ta ekspertyza powinna być wstępem do dyskusji o stronie podmiotowej ustawy pomostowej. OPZZ wskazał na zeszłoroczną dyskusję o włączeniu strażników miejskich w zakres regulacji tej ustawy.
Następnie Krzysztof Małecki z FZZ wskazał na problemy występujące w procesie przyznawania emerytury pomostowej, podczas którego wnioskodawcy otrzymują z ZUS decyzje odmowne, w których jako powód wskazuje się brak rozwiązania umowy o pracę. Po rozwiązaniu umowy wnioskujący otrzymuje nierzadko po długim okresie decyzje o niespełnieniu innych warunków z art. 4 ustawy np. braku stażu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Przykłady takich decyzji z ostatniego okresu omówił przewodniczący Zespołu Waldemar Lutkowski. Wiceminister Stanisław Szwed wskazał na pisma członka Zarządu ZUS ds. świadczeń z 13 stycznia 2020 roku, które potwierdziło i przypomniało procedurę z 2011 roku mówiącą o konieczności wskazywania w decyzjach czy są spełnione wszystkie warunki do uzyskania emerytury pomostowej, ażeby wnoszący ponownie o przyznanie świadczenia po rozwiązaniu stosunku pracy miał pewność, że ZUS przyzna mu świadczenie.
Jako ostatnie zagadnienie Krzysztof Małecki z FZZ podniósł wykonywanie pracy przez osoby pobierające emeryturę pomostową na podstawie umów cywilno-prawnych w warunkach szkodliwych. Związane to jest z kwestią zawieszalności świadczenia.
Strona rządowa podtrzymuje swoje stanowisko co do wygaszalności emerytur pomostowych. Ewentualna zmiana stanowiska w tym zakresie jest możliwe pod warunkiem wspólnego stanowiska strony pracowników i pracodawców. Podobne stanowisko rząd zajmuje w sprawie konieczności rozwiązania stosunku pracy, jako warunku koniecznego do nabycia świadczenia pomostowego. Przedstawiciele CIOP podkreślili konieczność weryfikacji zawodów objętych ustawą w szczególności tych związanych z pracą w szczególnych warunkach. Wiele z nich się zdezaktualizowało, natomiast większy problem jest z pracami o szczególnym charakterze np. pilot samolotu, gdzie na końcu jest człowiek, który ponosi odpowiedzialność za zdrowie i życie innych ludzi. Przedstawiciel Związku Zawodowego Emerytów i Rencistów, w odpowiedzi na wypowiedź przedstawiciela pracodawców o zbyt mały stażu pracy kobiet w stosunku do pobieranych świadczeń, podkreśliła, że nie chodzi o wiek emerytalny kobiet, tylko o fakt zwalniania kobiet przez pracodawców i wywierania na nie presji wcześniejszego zakończenia pracy i ustąpienia młodym pracownikom.
Przewodniczący Zespołu poprosił o zgłaszanie propozycji zmian zapisu art. 4 ustawy o emeryturach pomostowych oraz ogłosił, że następne posiedzenie Zespołu planowane jest w okresie 10-20 marca 2020 r.
Sporządził: Krzysztof Małecki