Komisje Parlamentu Europejskiego zaczynają przesłuchania

Komisje Parlamentu Europejskiego zaczynają przesłuchania: sześć wielkich pytań, na odpowiedzi których czekają pracownicy

Zrównoważona gospodarka, dobrej jakości miejsca pracy, akcja na rzecz klimatu, uczciwa płaca minimalna, etyczna cyfryzacja i uczciwa mobilność pracowników, migracja to tematy, o których poruszenie podczas przesłuchań w PE zwrócili się związkowcy w Europie. Grillowanie kandydatów na komisarzy zaczyna się dzisiaj i potrwa 2 tygodnie.
Posłowie przepytają kandydatów z listy zaproponowanej przez Ursulę von der Leyen, zanim zagłosują na całym składem Komisji Europejskiej na posiedzeniu plenarnym.
W związku z rozpoczęciem się tych przesłuchań EKZZ przygotowała pytania, które powinny zostać skierowane do niektórych kandydatów. Na odpowiedzi niecierpliwie czekają pracownicy.
Chcemy spytać kolejno:
  • Valdisa Dombrovskisa i Paolo Gentiloniego: Jak panowie chcą reformować zarządzanie unijną gospodarką, by uzyskać głoszony przez was efekt w postaci „gospodarki, która pracuje dla ludzi”. Jak doprowadzić do silnego wzrostu inwestycji publicznych, tworzenia dobrych miejsc pracy i promocji zrównoważonego wzrostu gospodarczego?
  • Nicholasa Schmita: czy może pan zapewnić, że Europejski Filar Spraw Socjalnych zostanie przetworzony na konkretną legislację, która poprawi prawa pracownicze, w tym zasady BHP i czy w to wejdzie też dyrektywa o wyraźnym wzroście płac przez rozszerzenie udziału układów zbiorowych?
  • Fransa Timmermansa: ostatnie wybory europejskie pokazały, że społeczne konsekwencje dezindrustrializacji są jednym z powodów wzrostu anty unijnych nastrojów. Czy może pan zapewnić, że Fundusz Just Transition pójdzie dalej niż tylko przeszkolenia zawodowe i zapewni, że żaden region i żaden pracownik nie zostanie pozostawiony samemu sobie podczas przejścia do „zielonej gospodarki”?
  • Margrethy Vestager: czy legislacja unijna dotycząca cyfryzacji zapewni prawa pracownicze poprzez uwzględnienie „prawa do odłączenia się”, lepszej ochrony danych osobowych i lepszych form demokracji w miejscu pracy?
  • Margaritisa Schinasa i Ylvy Johansson: czy ochronicie życie ludzi uciekających przed konfliktem i skrajnym ubóstwem przez zapewnienie właściwych operacji ratunkowych na Morzy Śródziemnym i ukrócenie przypadków oskarżania aktywistów pomagającym tym ludziom, jednocześnie zapewniając, że będą działały kanały legalnej emigracji ekonomicznej, a także skuteczna polityka integrująca migrantów w społeczeństwach i na rynku pracy?
  • Phila Hogana: czy zapewni pan, że wszystkie unijne umowy handlowe będą zawierały wyraźne i silne zapisy dotyczące spraw socjalnych i środowiskowych, że partnerzy społeczni będą konsultowani przy ich tworzeniu i że przyszła umowa UE-Zjednoczone Królestwo będzie chroniła prawa pracownicze i że ewentualnie gorsze prawa oraz warunki pracy ludzi w tym kraju nie zostaną wykorzystane przez rząd brytyjski do nieuczciwiej konkurencji ze Starym Kontynentem?
Luca Visentini, Sekretarz Generalny EKZZ powiedział:
„Von Der Leyen umieściła w Komisji polityków z dużym doświadczeniem, jeśli chodzi o zajmowanie wysokich stanowisk, ale nawet osobowości niewiele znaczą bez odpowiednio prowadzonej polityki. Dalej także pozostają pytania dotyczące opisania mandatów, które im przyznała. Te przesłuchania będą pierwszym prawdziwym testem rzeczywistych ambicji nowej Komisji, a związki zawodowe chcą wiedzieć, czy rzeczywiście zostaną spełnione obietnice zawarte w priorytetach Komisji Europejskiej w ciągu nadchodzących pięciu latach kadencji.
Kandydatka na szefową nowej Komisji wiele obiecała, że zapewni zrównoważoną gospodarkę, dobrej jakości miejsca pracy, działania na rzecz klimatu, uczciwej płacy minimalnej, etycznej cyfryzacji, uczciwej mobilności, migracji. Dzisiaj chcemy się dowiedzieć, jak dokładnie będzie wyglądało spełnianie tych obietnic. Pani Von Der Leyen musi też odpowiedzieć na pytania o niejasne teki niektórych komisarzy, zignorowanie spraw BHP czy integracji migrantów oraz demokracji w miejscu pracy”.