Europa bliżej kluczowej dyrektywy płacowej

 
Europa jest o krok bliżej zapewnienia bardziej sprawiedliwych wynagrodzeń po tymczasowym porozumieniu między negocjatorami z Parlamentu Europejskiego, Rady UE i Komisji Europejskiej w sprawie dyrektywy o odpowiedniej płacy minimalnej.
 
Jednak wciąż istnieją przeszkody, które dyrektywa musi pokonać, zanim ludzie pracujący będą mogli świętować, w szczególności ważne będzie posiedzenie ministrów zatrudnienia państw członkowskich w przyszły piątek oraz posiedzenie plenarne Parlamentu Europejskiego.
 
Zastępca Sekretarza Generalnego EKZZ Esther Lynch powiedziała:
 
Pracownicy w całej Europie zasługują na godziwą płacę, która zapewnia przynajmniej przyzwoity poziom życia. Zasługują też na reprezentację związkową. Dzisiejsze porozumienie może zmienić zasady gry dla milionów ludzi pracy zmagających się z kryzysem i wysokimi kosztami utrzymania.
Jeżeli zostanie przyjęta i właściwie wdrożona, ta dyrektywa nie tylko sprawi, że ustawowe płace minimalne będą bardziej sprawiedliwe w krajach, które z nich korzystają, ale także będzie chronić i promować układy zbiorowe jako najlepsze rozwiązanie na rzecz sprawiedliwych płac w całej Europie.
To postawiłoby Europę z powrotem na właściwym torze po dekadzie oszczędności i jednocześnie zapewniło, że nasza gospodarka opiera się jednak na wysokich płacach i prawach, a nie na ubóstwie i niepewności.
Gratulujemy negocjatorom wykonanej pracy. Bardzo ważne jest, aby ministrowie państw i eurodeputowani przejęli teraz tę dyrektywę, by ludzie pracujący jak najszybciej odczuli korzyści. Teraz bardziej niż kiedykolwiek ludzie pracy potrzebują uczciwej podwyżki”.
 
 
Uwagi