17-01-2020
EKZZ ocenia Mechanizm Sprawiedliwej Transformacji
Komentując publikację propozycji Komisji Europejskiej o utworzeniu Mechanizmu Sprawiedliwej Transformacji Ludovic Voet, sekretarz konfederalny EKZZ powiedział:
„Społecznie sprawiedliwa transformacja jest kluczowa, by zdobyć poparcie i zaufanie ludzi pracy dla olbrzymich zmian, jakie będą zachodziły w gospodarce po to, by uratować naszą planetę w związku ze zmianami klimatycznymi. Propozycja Komisji Europejskiej jest ważna i bardzo potrzebna.
Obawiamy się jednakże, że planowane inwestycje na transformacje nie są dopasowane do ambicji Komisji Europejskiej i jej Zielonego Ładu. Wielkość Funduszu, jaki zaproponowano na 10 lat to kwota, która powinna być na każdy rok, by osiągnąć cel neutralności klimatycznej do 2050 roku w sposób bezpieczny dla ludzi pracy.
Pojawia się ryzyko, że większość pieniędzy zostanie wydanych na innowacje i badania niż bezpośrednio na pracowników dotkniętych procesem transformacji. Wielu pracowników może być pominiętych ponieważ państwa członkowskie UE nie są zobligowane do stworzenia planów sprawiedliwej transformacji, co jest błędem.
To oczywiste, że związki zawodowe muszą mieć większą rolę w projektowaniu i wdrażaniu sprawiedliwej transformacji, jeśli Komisja Europejska chce przejść do zielonej gospodarki w uczciwy sposób, który nie wywoła wzrostu nastrojów sceptycznych do spraw klimatycznych i populistycznego sprzeciwu.
EKZZ zawsze argumentowała, że transformacja musi wiązać się z przewidywaniem, planowaniem i zarządzaniem zmianami w taki sposób, by nikt nie został pominięty. Bo ona nie dotyczy tylko wiedzy, nie dotyczy tylko finansowania, nawet jeśli te dwie sprawy pozostają bardzo ważne”.