31-03-2020
Firmy muszą zawiesić wypłaty dla akcjonariuszy w czasie kryzysu epidemii
Związki zawodowe wzywają banki i wielki biznes, by zechciały zrobić dla nich w sumie niewiele w celu pokonania gospodarczych konsekwencji kryzysu spowodowanego przez koronawirus –wstrzymać wypłaty dywidend i wykup akcji.
Większość firm w normalnych okolicznościach wkrótce wypłacałyby dywidendy i oblicza się, że akcjonariusze dostaną rekordową kwotę 359 mld euro w tym roku, czyli więcej o 12 mld euro w stosunku do roku poprzedniego.
Ale w tych niezwykłych okolicznościach, EKZZ chce wierzyć, że większość firm umieści interesy pracowników i całej gospodarki ponad interesy akcjonariuszy i wykorzysta te pieniądze na ochronę miejsc pracy i zarobków.
Firmy w 20 państwach Europy otrzymują miliardy euro pomocy publicznej, by walczyć z kryzysem między innymi poprzez dopłaty do wynagrodzeń. Zawieszenie wypłat dywidend powinno być oczywistym warunkiem otrzymywania pomocy z kieszeni podatników. Dodatkowym warunkiem powinny być gwarancje socjalne dotyczące praw pracowniczych.
Jeśli wypłaty dywidend będą miały miejsce, państwa członkowskie i Unia Europejska powinny podnieść opodatkowanie tych niesprawiedliwych wypłat i z tych podatków wspierać usługi publiczne zaangażowane w walce z kryzysem.
Nasze wezwanie pojawia się po tym, jak rząd Francji zdecydował o wstrzymaniu wsparcia dla firm wypłacających dalej dywidendy i gdy Europejski Bank Centralny oświadczył, że banki nie powinny płacić dywidend „co najmniej do końca października 2020”.
Luca Visentini, sekretarz generalny EKZZ powiedział:
„ Każdy z nas ma obowiązek robić co tylko można, by pomóc w walce z kryzysem, a czołowe firmy nie powinny być w tym wyjątkiem. Wielki biznes, przez ponad dekadę raczej gromadził zyski dla swoich akcjonariuszy niż wydawał je na inwestycje lub dzielił się ze swoimi pracownikami przez podnoszenie ich płac wraz ze wzrostem produktywności.
W okresie, w którym miliony pracowników martwi się o swoje środki do życia, a mały biznes walczy o przetrwanie, byłoby niesprawiedliwym, gdyby niewielka grupa dalej cieszyła się z dywidendowej bonanzy. Dla firm ochrona miejsc pracy i dochodów pracowników powinny być dziś priorytetem.
Dlatego też zawieszenie wypłat dywidend musi być dla firmy nieodłącznym warunkiem, jeśli chce ona korzystać z pomocy podatników w okresie kryzysu. Każda dywidenda, która zostanie wypłacona musi być opodatkowana na wyższym niż dotąd poziomie, by w ten sposób zapewnić, że służby publiczne dostaną pieniądze, jakich potrzebują, by zwalczyć epidemię”.