Brak kolejnych cięć stóp procentowych w USA. Donald Trump krytykuje FED
Stopy procentowe FED w 2024 r. obniżane były trzykrotnie. Cykl obniżek rozpoczął się 18 września 2024 r., stopę funduszy federalnych obniżono wtedy z 5,25%-5,50% do 4,75%-5,50% czyli o 50 pkt. bazowych. Kolejne dwie obniżki miały charakter bardziej ostrożnościowy – o 25 pkt. bazowych. Od września do grudnia 2024 r. stopę funduszy federalnych obniżono łącznie o 1 pkt. procentowy.
Brak kolejnych cięć stóp procentowych w USA . Donald Trump krytykuje FED.
W grudniu 2024 r. podczas konferencji prasowej przewodniczący FED, Jerome Powell stwierdził, że decyzja FED o obniżce stopy funduszy federalnych o 0.25 pkt procentowego – jest najlepszą z punktu widzenia utrzymania właściwego balansu między maksymalnym zatrudnieniem a stabilnością cen. Zaznaczył, że decyzje, co do przyszłych obniżek stóp procentowych mogą mieć charakter bardziej ostrożnościowy ze względu na korzystną sytuację na rynku pracy, niepewność wokół inflacji oraz zbliżenie się do bardziej neutralnej polityki monetarnej.
Inflacja we wrześniu 2024 r. w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom 2,4%, był to najniższy wynik od lutego 2021 r. Jednak w kolejnych miesiącach ponownie zaczęła rosnąć – w październiku wyniosła – 2,6%, w listopadzie – 2,7%, zaś w grudniu – 2,9%. Stopa bezrobocia utrzymywała się się na stabilnym poziomie, w październiku wyniosła – 4,1%, w listopadzie – 4,2%, zaś w grudniu 4,1%.
29 stycznia 2025 r. FED pierwszy raz od rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych zadecydował o ich utrzymaniu na niezmienionym poziomie. Podczas konferencji 29 stycznia 2025 r. Jerome Powell, szef FED potwierdził ostrożnościowy charakter zapowiadanej w grudniu 2024 r. polityki monetarnej. Decyzję co do utrzymania stóp procentowych na niezmienionym poziomie uargumentował, tym że obecnie polityka FED stała się dużo mniej restrykcyjna, gospodarka pozostaje silna, odwołał się też do inflacji, która znacznie się obniżyła w ciągu ostatnich dwóch lat w USA, jednak nadal pozostaje podwyższona w stosunku do długoterminowego celu – 2,0%. Co do przyszłych dedycji, Jerome Powell powiedział, że polityka FED będzie dostosowywana do aktualnej sytuacji gospodarczej w sposób zapewniający stabilność cen i maksymalizację zatrudnienia.
Niezależność FED
Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) jest oddziałem FED, który decyduje o kierunku polityki pieniężnej. Komitet składa się z 12 członków:
- siedmiu reprezentantów Rady Gubernatorów,
- prezesa Banku Rezerwy Federalnej,
- czterech z pozostałych jedenastu prezesów Banków Rezerwy.
Fed jest instytucją niezależną, jednak Prezydent Stanów Zjednoczonych może próbować oddziaływać na politykę FED poprzez nominację Szefa FED oraz nominację nowych członków w przypadku wolnych miejsc w Radzie Gubernatorów (procedura nominacji podlega akceptacji Senatu). Obecnie większość w Senacie USA mają Republikanie, dlatego w przypadku ewentualnych nominacji członków FOMC przez Donalda Trumpa, naturalnym wydaje się, że otrzymają oni poparcie Senatu.
Przewodniczącego FED, Jerome’a Powella mianował na to stanowisko w 2017 r. prezydent Donald Trump. Pomimo to, podczas swojej pierwszej kadencji wielokrotnie go krytykował m.in. w związku z podwyższaniem stóp procentowych w 2018 r., ponadto zapowiedział, że nie nominuje go na kolejną kadencję w 2026 r.
Donald Trump podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos 23 stycznia 2025 r. stwierdził, że będzie dążył do tego żeby Arabia Saudyjska i OPEC obniżyły ceny ropy naftowej, a jeśli ceny ropy spadną, będzie domagał się natychmiastowego obniżenia stóp procentowych i wtedy powinny one spadać na całym świecie.
Po ogłoszeniu decyzji FED 29 stycznia 2025 r. o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie Donald Trump napisał na platformie X:
„Ponieważ Jay Powell i FED nie zdołali powstrzymać problemu inflacji, którzy stworzyli, zrobię to ja, poprzez uwolnienie produkcji amerykańskiej energii, cięcia regulacji, zrównoważenie handlu międzynarodowego, ponowne uruchomienie amerykańskiej produkcji, zrobię o wiele więcej niż zatrzymanie inflacji, sprawię, że nasz kraj będzie finansowo i pod innymi względami znów potężny! (…) Jeśli FED spędzałby mniej czasu na zajmowaniu się DEI, ideologią gender, zieloną energią, fałszywymi zmianami klimatycznymi inflacja nigdy nie byłaby problemem. Zamiast tego cierpimy z powodu najgorszej inflacji w historii naszego kraju.”
Źródło:
Business Insider, Szef Fed: nie zrezygnuję, nawet jeśli Trump o to poprosi
Bankier.pl, Niepewna przyszłość Jerome’a Powella? Trump stawia sprawę jasno
FED, Target Range for the Federal Funds Rate
FED, FOMC Press Conference 29.01.2025
FED, FOMC Press Conference 18.12.2024
Forex Club, Donald Trump kontra FED w 2025? Niezależność Banku Centralnego Zagrożona?
Trading Economics, United States Inflation Rate
Trading Economics, United States Unemployment Rate