Druga kadencja prezydentury Donalda Trumpa: perspektywa amerykańskiego ruchu związkowego

Obecnie w Stanach Zjednoczonych odradza się ruch związkowy. Według Economic Policy Institute w 2023 roku chęć dołączenia do związków zawodowych deklarowało ponad 60 mln pracowników, w tym samym roku według Instytutu Gallupa:

  1. 67% Amerykanów wyrażało poparcie dla związków zawodowych;
  2. 34% Amerykanów uważało, że związki zawodowe staną się silniejsze w przyszłości (w 2018 roku uważało tak 19%); 
  3. 43% Amerykanów chciałoby, żeby związki zawodowe miały większą moc oddziaływania (najwyższy wynik w historii);
  4. 75% Amerykanów popierało stronę pracowników w strajkach w branży motoryzacyjnej.

Funkcjonowanie związków zawodowych w USA: liczby i fakty.

  1. W Stanach Zjednoczonych funkcjonują różnorodne organizacje związkowe funkcjonujące zarówno na poziomie lokalnym, jak i ogólnokrajowym. Jedną z największych jest American Federation of Labor and Congress of Industrial Organizations, AFL-CIO. Jest to federacja zrzeszająca 60 narodowych i międzynarodowych związków zawodowych, które reprezentują 12,5 mln osób pracujących.
  2. Według Economic Policy Institute w USA w 2023 roku 11,2% pracowników było reprezentowanych przez związki zawodowe, z czego w sektorze prywatnym 6,9%, a w sektorze publicznym 36%. Stany o najwyższych wskaźnikach reprezentacji związkowej to Hawaje (25,6%), Nowy Jork (21,5%), Waszyngton (18,1%), New Jersey (17,3%), Connecticut (16,9%) oraz Kalifornia (16,9%). Z kolei stany o najniższych wskaźnikach reprezentacji związkowej to Karolina Południowa (3,0%), Karolina Północna (3,3%), Dakota Południowa (4,2%), Arizona (4,8%) oraz Luizjana (5,2%).
  3. Według Instytutu Gallupa w 2023 roku związki zawodowe popierało 88% Demokratów (61% chciało zwiększenia ich roli) oraz 47% Republikanów (21% chciało zwiększenia ich roli).
  4. Poparcie związków zawodowych dla Demokratów i Republikanów w wyborach prezydenckich w 2024 roku miało różnorodny charakter. Chociaż większość z nich wyraziła poparcie dla Kamali Harris to Teamstirs, który na początku swojej działalności skupiał kierowców, a obecnie ma w swych strukturach przedstawicieli wielu różnych branż, pomimo iż od 2000 roku we wszystkich wyborach prezydenckich wspierał kandydata Demokratów, w 2024 roku odmówił poparcia zarówno dla Donalda Trumpa jak i Kamali Harris – jak podaje Washington State Standard. Dodatkowo według The Guardian pomimo oficjalnego poparcia kandydatki Demokratów przez większość związków zawodowych, ich liderzy wyrażali zdanie, że część związkowców może poprzeć Donalda Trumpa, dlatego szczególnie w Pensylwanii, Michigan i Wisconsin (stanach swingujących – gdzie wyrażane jest podobne poparcie dla Republikanów i Demokratów) związki zawodowe zaangażowały tysiące członków do kampanii na rzecz Kamali Harris.

Donald Trump: w ocenie związków zawodowych na przestrzeni kariery politycznej.

Wyniki badań zaprezentowane na łamach The Washington Post pokazują, iż od 1992 roku do 2016 roku systematycznie malała różnica w poparciu dla kandydata Demokratów i Republikanów w wyborach prezydenckich wśród gospodarstw domowych z członkiem związku zawodowego. W 2016 roku wyniosła ona 8% na korzyść kandydata Demokratów.

Według The Guardian w kampanii wyborczej w 2016 roku liderzy związków zawodowych, obawiali się poparcia Donalda Trumpa przez klasę robotniczą wobec populistycznych haseł, które głosił m.in. w sprawie przywrócenia miejsc pracy czy polityki handlowej. Szczególne poparcie Donald Trump zyskiwał w tzw. pasie rdzy, czyli w północno-wschodniej części USA z rozwiniętym przemysłem ciężkim. Donald Trump podczas kampanii wyborczej stwierdził „jest niewiele miejsc, które zostały bardziej zniszczone przez naszą politykę handlową niż Pittsburgh. Nie martwcie się, przywrócimy to wszystko.” Prezes American Federation of Labor and Congress of Industrial Organizations ostrzegał mówiąc „nie możemy dać się oszukać.” Ostatecznie w 2016 roku Donald Trump wygrał wybory prezydenckie, a w kadencji 2017-2021 podjął szereg ruchów, które osłabiły pozycję związków zawodowych.

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Communication Workers of America Donald Trump w latach 2017-2021 m.in.:

  1. obsadził sądy antypracowniczymi sędziami;
  2. ułatwił pracodawcom zwalnianie lub karanie pracowników, którzy opowiadają się za lepszymi płacami i warunkami pracy lub korzystają z prawa do strajku;
  3. zmienił na niekorzyść zasady dotyczące tego, kto kwalifikuje się do wynagrodzenia za nadgodziny;
  4. zmniejszył liczbę inspektorów OSHA (inspektorów ds. bezpieczeństwa i higieny pracy) oraz złagodził kary dla firm, które nie zgłaszają naruszeń;
  5. złamał swoją obietnicę wyborczą, dotyczącą walki z firmami, które przenoszą dobrze płatne miejsca pracy za granicę — zamiast tego, przekazał ponad 115 miliardów dolarów w kontraktach federalnych firmom, które wykorzystują offshoring.

Polityka Donalda Trumpa prowadzona w latach 2017-2021 wobec pracowników i związków zawodowych w kolejnych wyborach prezydenckich osłabiła jego poparcie wśród gospodarstw domowych z członkiem związku zawodowego. Według zaprezentowanych przez portal CBS NEWS danych z 2020 roku poparcie dla Donalda Trumpa wyraziło 40% gospodarstw domowych z członkiem związku zawodowego, a dla Joe Bidena 56%.

Podsumowanie: kadencja Donalda Trumpa w latach 2025-2029 oraz jej konsekwencje dla strony pracowników

W kampanii prezydenckiej w 2024 roku Donald Trump mocno skupiał się na naprawie amerykańskiej gospodarki. Jak podaje portal Business Insider twierdził „nie spocznę, póki nie stworzę silnej, bezpieczniej i zamożnej Ameryki, na którą zasługują nasze dzieci, i na którą zasługujecie wy. To będzie złoty wiek USA.”. 

Ostatecznie 3 listopada 2024 roku wygrał wybory prezydenckie prezydenckie, zyskując większe poparcie niż w 2020 roku wśród gospodarstw domowych z członkiem związków zawodowych. Według danych prezentowanych przez portal CBS News w badaniu Exit Poll poparcie dla niego wynosiło w tej grupie 45%.

Jak podaje portal BBC wśród najważniejszych kwestii, którymi chce zająć się Donald Trump podczas swojej prezydentury są m.in:

  1. deportacje nielegalnych imigrantów;
  2. obniżenie podatków oraz wdrożenie nowych ceł;
  3. ograniczenie regulacji klimatycznych;
  4. zakończenie wojny z ukrainą.

Konsekwencje polityki Donalda Trumpa mogą mieć zróżnicowane konsekwencje dla rynku pracy oraz jego oceny przez stroną pracowniczą na koniec kadencji w 2029 roku. Podczas prezydentury w latach 2016-2020 Donald Trump wykonał wiele ruchów antypracowniczych, co poskutkowało spadkiem jego poparcia wśród gospodarstw z członkiem związku zawodowego w wyborach w 2020 roku, których Donald Trump ostatecznie nie wygrał. W 2024 roku przekonał jednak do siebie ponownie elektorat, uzyskując poparcie 49,8% głosujących oraz zwyciężając we wszystkich stanach swingujących – zgodnie z danymi CNN Politics.

W perspektywie długoterminowej ocena kolejnej prezydentury Donalda Trumpa przez stroną pracowniczą może być uzależniona od wielu czynników, co do których w tej chwili nie ma pełnej jasności: takich jak ogólna koniunktura gospodarcza na świecie, polityki wobec stanów swingujących, czy różnic w polityce pracowniczej w latach 2017-2021 i  2025-2029.

Źródła: 

American Federation of Labor and Congress of Industrial Organizations, AFL-CIO, https://aflcio.org/about-us

BBC, Seven things Trump says he will do as president

businessinsider.com.pl, Wybory w USA. Donald Trump zapowiada „złoty wiek”. Oto w jakim stanie jest gospodarka

CBS NEWS, National Exit Poll for Presidential Results

CNN Politics, Election 2024: Presidential results

Communication Workers of America, Trump’s Anti-Worker Record

Economic Policy Institute, Workers want unions, but the latest data point to obstacles in their path

Gallup, More in U.S. See Unions Strengthening and Want It That Way

https://teamster.org/about/who-are-teamsters/

The Guardian, US unions plan attack on Donald Trump in attempt to derail presidential bid

The Guardian, US unions step up efforts to make case that Trump is no friend of workers

The Washington Post, Donald Trump got Reagan-like support from union households

Washington State Standard, Teamsters won’t endorse either candidate in presidential race