Unijny schemat wsparcia miejsc pracy może przyjść za późno, by pomóc 28% pozbawionych pracy.

Unijny schemat wsparcia miejsc pracy SURE może przyjść za późno, jeśli nie zostanie podpisany w tym tygodniu – ostrzegają związki zawodowe na podstawie najnowszych danych, z których wynika, że 28% pracowników albo straciło na stałe pracę albo tymczasowo w związku z kryzysem COVID-19.

Ponad miesiąc temu program SURE o wartości 100 mld euro został zaprezentowany, a ciągle jeszcze czeka na ostatnią przeszkodę, jaką jest dzisiejsze spotkanie COREPER-u z udziałem ambasadorów państw członkowskich przy UE.

Tuż przed spotkaniem EKZZ apeluje do państw członkowskich, by pokonały wszelkie podziały i podpisały konieczny dokument jak najszybciej, by SURE mógł wystartować 1 czerwca jak to obiecywał Charles Michel, szef Rady Europejskiej.

Program SURE skupia się na wsparciu zatrudnienia dzisiaj, ale też będzie działał w okresie odbudowy gospodarki i dotyczy wszystkich kategorii pracowników. W „międzyczasie” państwa członkowskie muszą przyspieszyć z wypłatami rekompensat wynagrodzeń, bo zgodnie z danymi związków zawodowych nadal wielu pracowników nie dostało ani centa.

Apel EKZZ wynika z danych z najnowszego badania Eurofound:

28% Europejczyków mówi, że stracili pracę na stałe lub tymczasowo od chwili wybuchu kryzysu.

49,4% mówi, że spadła im liczba godzin pracy

15% pracowników uważa, że straci swoją pracę w ciągiu najbliszych 3 miesięcy, a w niektórych krajach ten odsetek jest dużo wyższy: 34% w Bułgarii, 23% w Grecji i ponad 20% we Włoszech, Portugalii, Polsce i innych

6% Europejczyków obawia się, że będzie musiało w ciągu 6 miesięcy opuścić swoje miejsce zamieszkania, bo nie będzie ich na nie stać. W trzech państwach, na Cyprze, w Grecji i na Malcie ten odsetek wynosi ponad 10%.

Jednocześnie Europejski Instytut Związków Zawodowych stwierdził obecność na rynku 42 mln aplikacji o pracę krótko-terminową. To znacząco więcej niż się pojawiło podczas kryzysu finansowego w 2008 roku.

Luca Visentini, sekretarz generalny EKZZ powiedział:

„Ponad 25% europejskich pracowników twierdzi, że stali się stale lub tymczasowo bezrobotni w czasie kryzysu, co potwierdza, że ani oni ani firmy nie mogą czekać dłużej, aż pomoc z programu SURE do nich dotrze. Gdy miliony ludzi martwi się, że stracą pracę i swoje domy w najbliższym czasie, Europa musi przestać gadać o SURE tylko wprowadzić go w życie. Apelujemy do unijnych liderów, by pokonali istniejące podziały i pokazali odpowiedzialność podpisując w końcu ostatni dokument, dzięki czemu pomoc dotrze do ludzi i gospodarek.

W przeciwnym razie obawiamy się, że program dotrze za późno, by uratował miejsca pracy, a wychodzenie z kryzysu stanie się wtedy jeszcze bardziej trudne”.