Apel Szefa EKES ws. Dialogu społecznego w Polsce

Szef Europejskiego Komitetu Ekonomiczno‐Społecznego Luca Jahier zaapelował w niedzielę do premiera Mateusza Morawieckiego o wycofanie się z rozwiązań, które dają mu prawo do odwoływania w czasie epidemii członków Rady Dialogu Społecznego.

Jahier poparł tym samym organizacje polskich pracodawców i związków zawodowych protestujących przeciwko zapisom wprowadzonym do tzw. tarczy antykryzysowej.

„Jednoczę się w proteście przeciwko planom ograniczenia niezależności dialogu społecznego. Dialog społeczny i obywatelski jest kluczem do walki z Covid‐19, bezpiecznego życia i ochrony naszych społeczeństw i gospodarek. Apeluję do premiera Mateusza Morawieckiego o wycofanie tego rozwiązania” ‐ napisał Jahier na Twitterze.

Zapisy w tej sprawie znalazły się w uchwalonej w sobotę przez Sejm rządowej ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem wirusa choroby Covid‐19. Dają one premierowi prawo do odwoływania w okresie stanu zagrożenia epidemicznego i epidemii członków Rady Dialogu Społecznego ﴾RDS﴿, nawet bez wniosku wchodzących w jej skład organizacji.

Partnerzy społeczni, reprezentujący w RDS największe centrale związków zawodowych i organizacje pracodawców, zaprotestowali w sobotę przeciwko „ingerencji w niezależność tej najważniejszej instytucji dialogu społecznego w Polsce”.

Pod listem w tej sprawie podpisały się:

NSZZ Solidarność, OPZZ, Forum Związków Zawodowych, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Business Center Club, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Związek Rzemiosła Polskiego.

Europejski Komitet Ekonomiczno‐Społeczny ﴾EKES﴿ jest ciałem doradczym Unii Europejskiej reprezentującym społeczeństwo obywatelskie. EKES przygotowuje opinie, w których wyraża swój punkt widzenia na projekty unijnego prawa oraz projekty polityk unijnych. Polska ma w EKES 21 przedstawicieli, Pracodawców RP, BCC, Związku Rzemiosła Polskiego, NSZZ Solidarność, OPZZ, FZZ oraz organizacji takich jak Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych ﴾OFOP﴿, Federacja Konsumentów czy Polski Klub Ekologiczny.