Sprawozdanie z posiedzenia Zarządu Wojewódzkiego FZZ Województwa Wielkopolskiego w dniu 30 października 2025 r. w Poznaniu.
W posiedzeniu Zarządu Wojewódzkiego FZZ uczestniczyło 26 członków zarządu. Po powitaniu przez przewodniczącego uczczono minutą ciszy zmarłą Członkinię Zarządu Śp. Janinę Zaraś – wieloletnią przewodniczącą Regionu Wielkopolskiego OZZPiP. Następnie powitani zostali nowi członkowie zarządu, którzy przedstawili swoje organizacje związkowe, ich cele statutowe, liczbę członków i organizację. Następnie przewodniczący przekazał informację z posiedzenia Zarządu Głównego FZZ, które odbyło się w Warszawie w dniu 28 października 2025 r. Na spotkanie z członkami zarządu zaproszony został Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk, który przedstawił system emerytalny w Polsce, sytuację Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i problemy wynikające ze starzeniem się społeczeństwa i niskim wskaźnikiem dzietności. Zobowiązał się do uczestnictwa w spotkaniach w regionach ze specjalistami ZUS w celu omówienia nurtujących członków FZZ problemów związanych z ubezpieczeniami społecznymi. W dalszej części posiedzenia przewodniczący omówił realizowane przez FZZ projekty unijne z Działania 04.03 Programu FERS 2021-2027:
Przewodniczący przedstawił także zmiany w zarządzie, problemy związane z dialogiem społecznym i zmianami w preliminarzu na 2025 r. i projektem preliminarza na 2026 r.
Po przerwie Pani Agnieszka Kowalska z Holiday Park&Resort przedstawiła ofertę pobytową w ośrodkach spółki w całym kraju przygotowaną dla związkowców organizacji przynależnych do zarządu wojewódzkiego. Oferta, po otrzymaniu jej w formie elektronicznej, zostanie niezwłocznie przesłana członkom zarządu.
Kolejnym tematem posiedzenia była informacja z posiedzeń Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Poznaniu (wniosek związku zawodowego pielęgniarek i położnych oraz wniosek związku zawodowego w Aquanet SA) oraz Komitetu Monitorującego FEW 2021-2027 (sytuacja pracownicza w KWB Konin i spotkanie 6 października 2025 r. w Kleczewie). Na zakończenie posiedzenia członkowie zarządu podzielili się informacjami występującymi w ich organizacjach i zakładach, m.in. w PKP, służbie zdrowia, leśnictwie, służbach mundurowych. Wiceprzewodniczący Dawid Łowicki wskazał na potrzebę aktywniejszego promowania działalności zarządu wojewódzkiego w mediach społecznościowych (na Facebooku). Na tym posiedzenie ZW FZZ woj. Wielkopolskiego zakończono.
Krzysztof Małecki Przewodniczący ZW FZZ Województwa Wielkopolskiego



Krzysztof Małecki, Członek Zarządu Głównego Forum Związków Zawodowych (FZZ) oraz Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego FZZ w Wielkopolsce, wziął udział w audycji „Skazani na dialog”, aby przedstawić stanowisko związkowców w kluczowych kwestiach dotyczących sfery budżetowej i prawa pracy. Pan Krzysztof Małecki ostro skrytykował propozycję rządową podwyżek oraz wskazał na „zapaść kadrową” w służbach państwowych.
Jednym z głównych tematów była planowana podwyżka wynagrodzeń w sferze budżetowej, zapisana w projekcie budżetu państwa na poziomie 3%. Zdaniem Forum Związków Zawodowych to zdecydowanie za mało: „3% to podwyżka, która jedynie pokrywa inflację. Dla pracowników sfery budżetowej to poziom poniżej godności, zwłaszcza w czasach zagrożenia bezpieczeństwa państwa” – podkreślił Pan Krzysztof Małecki.
FZZ postuluje podwyżkę na poziomie 5%, szacując jej koszt na około 4,5 do 5 miliardów złotych. Pan Małecki argumentuje, że ta kwota nie jest „dużym uszczerbkiem”, zwłaszcza gdy rząd planuje przeznaczyć 200 miliardów złotych na obronność.
Krzysztof Małecki podkreśla strategiczne znaczenie tych pieniędzy:
„Te pieniądze zainwestowane w podwyżkę dla sfery budżetowej to są także pieniądze umacniające państwo i bezpieczeństwo państwa”.
Zwiększenie budżetu jest „receptą na odporność systemu” i pozwoli „zapewnić wakaty”, które utrzymują „zapaść kadrową”.
Przewodniczący Krzysztof Małecki wskazał, że niskie płace są główną przyczyną braku chętnych do pracy w kluczowych instytucjach:
Zaznaczył, że braki kadrowe dotykają też kuratorów sądowych i pracowników cywilnych sądów.
Pan Krzysztof Małecki przypomina, że FZZ popiera także projekt nadania Państwowej Inspekcji Pracy nowych uprawnień – m.in. możliwości nakazu przekształcenia umów cywilnoprawnych w umowy o pracę. Pracodawcy mają wątpliwości, ale związki są zgodne:
„To krok w stronę ukrócenia patologii tzw. umów śmieciowych. Praca na etacie powinna być standardem, jeśli umowa faktycznie spełnia wszystkie jego warunki.”
Choć część pracowników preferuje umowy cywilnoprawne ze względu na wyższe wypłaty „na rękę”, to – jak zauważono – brak składek i zabezpieczeń może okazać się katastrofalny przy wypadku, chorobie lub w perspektywie emerytury.
W kontekście prac nad ustawą o ułatwieniu zawierania układów zbiorowych pracy (ZUZP), FZZ widzi „wiele zagrożeń”. Pan Krzysztof Małecki obawia się, że projekt podważa i osłabia istniejące, korzystne dla pracowników, układy.
Jako przykład podał ZUZP w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, który obowiązuje od 2007 roku. Zgodnie z nowym projektem, taki układ, zawarty na czas nieokreślony, może przestać obowiązywać po 5 latach od wejścia ustawy w życie.
Pan Krzysztof Małecki podkreślił, że wszystkie projekty zmian, w tym te dotyczące skracania tygodniowego czasu pracy, zasługują na uwagę, ale wymagają dialogu:
„Chcielibyśmy przede wszystkim tutaj ze stroną rządową nie tylko z zewnątrz patrzeć na te projekty, ale dyskutować, a od tego jest właśnie Rada Dialogu Społecznego”.
Link do pełnej audycji:
https://radiopoznan.fm/audycja/skazani-na-dialog/skazani-na-dialog-04-10-2025
W 113. Międzynarodowej Konferencji Pracy, która odbywa się w dniach 2-13 czerwca 2025 r. w Genewie, uczestniczą przedstawiciele Forum Związków Zawodowych – członek Prezydium Rafał Jankowski i członek Zarządu Głównego Krzysztof Małecki. Rafał Jankowski pracuje w Komitecie stosowania międzynarodowych standardów pracy do 2025 roku – CAN, natomiast Krzysztof Małecki w Komitecie Normalizacyjnym Godnej pracy w gospodarce platformowej – CNP.
W dniu 2 czerwca 2025 r. Dyrektor generalny Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP), Gilbert F. Houngbo, otworzył 113. Międzynarodową Konferencję Pracy, potwierdzając „strategiczne znaczenie mandatu MOP” w świecie pracy przechodzącym głęboką transformację. „Normatywny mandat MOP jest bardziej istotny niż kiedykolwiek” – podkreślił Houngbo w swoim przemówieniu otwierającym. „Obejmuje to nie tylko opracowywanie, wdrażanie i nadzór nad międzynarodowymi standardami pracy, ale także pilną potrzebę zapewnienia równych warunków działania w coraz bardziej wzajemnie powiązanej i szybko zmieniającej się gospodarce światowej”.
Dyrektor Generalny podkreślił również rolę Organizacji w promowaniu sprawiedliwości społecznej poprzez zintegrowane polityki. „Możemy i musimy działać z determinacją i konsekwencją, aby promować sprawiedliwość społeczną poprzez lepszą równowagę między wymiarem gospodarczym, społecznym i środowiskowym”. Houngbo przyznał, że wielostronne instytucje, takie jak MOP, stoją w obliczu okresu głębokich zmian. Przyznając się do niepewności co do przyszłości multilateralizmu, ostrzegł przed nostalgią za wyidealizowaną przeszłością. Możemy i musimy działać z determinacją i konsekwencją, aby promować sprawiedliwość społeczną poprzez lepszą równowagę między wymiarem gospodarczym, społecznym i środowiskowym.
Gilbert F. Houngbo, Dyrektor Generalny MOP powiedział także: „Zamiast tego musimy pozostać mocno skoncentrowani na wyjątkowym celu MOP określonym w jej konstytucji oraz na trwałym wkładzie, jaki wniosła na całym świecie. Jako instytucja musimy mieć odwagę, pokorę, umiejętność słuchania i dostosowywania się, a także dalekowzroczność, aby zdecydowanie patrzeć w przyszłość. W tym kontekście potrzebna jest reforma – reforma dla większej skuteczności, ale także dla większej efektywności”.
Houngbo podkreślił również, że wolniejszy globalny wzrost gospodarczy i rosnące napięcia handlowe wywierają presję na tworzenie miejsc pracy. Podkreślił, że „zatrudnienie nie jest biernym wynikiem wzrostu gospodarczego – musi być jego aktywną częścią”, wzywając do silniejszych powiązań między tworzeniem miejsc pracy, ochroną pracowników i demokratycznym rozwojem sprzyjającym włączeniu społecznemu.
Doroczna konferencja MOP gromadzi delegatów pracowników, pracodawców i rządów ze 187 państw członkowskich MOP w celu omówienia szerokiego zakresu kwestii, które mają długoterminowy wpływ na świat pracy. W agendzie znajdują się m.in.:
W czwartek 12 czerwca 2025 r. odbędzie się drugie doroczne forum Globalnej Koalicji na rzecz Sprawiedliwości Społecznej, które zgromadzi partnerów koalicji i akredytowane delegacje trójstronne MOP uczestniczące w konferencji. W pierwszym dniu konferencji na przewodniczącego konferencji wybrano Edgara Moyo, Ministra Służby Publicznej, Pracy i Opieki Społecznej Zimbabwe. Konferencja wybrała również na wiceprzewodniczących Juana Castillo, ministra pracy i zabezpieczenia społecznego Urugwaju (rządy), Hamidou Diopa (pracodawcy) z Senegalu i Hédię Arfaoui(pracownicy) z Tunezji.
Komitet stosowania norm zajmuje się m. in. łamaniem konwencji MOP w działalności związkowej, a takie miały miejsce w ostatnich latach w takich państwach jak: Białoruś, Gruzja, Nyanmar i in. Polska delegacja związkowa aktywnie uczestniczy w wydarzeniach związanych z prześladowaniem, torturowaniem i więzieniem działaczy związkowych w Białorusi. W dniu 4 czerwca 2025 r. w Przedstawicielstwie Misji RP w Genewie odbyło się spotkanie delegatów 4 państw: Francji, Holandii, Niemiec i Polski w sprawie łamania konwencji MOP przez reżim Łukaszenki w Białorusi. Prelegenci wskazywali na przypadki prześladowania działaczy związkowych w tym kraju i trwające bez przerwy aresztowania. Obecni na spotkaniu członkowie delegacji polskiej ze strony związków zawodowych i pracodawców wyrazili poparcie dla słusznych skarg związkowców z Białorusi. Czynne poparcie zostało także udzielone następnego dnia na Placu Narodów w Genewie podczas manifestacji dla związkowców z Białorusi. W dniu 7 czerwca 2025 r. na Komitecie standardów, polski delegat związków zawodowych Ewa Kędzior wyraziła oficjalne poparcie postulatów zaprzestania łamania międzynarodowych standardów MOP przez reżim Łukaszenki.
Komitet Normalizacyjny Godnej pracy w gospodarce platformowej pracuje nad Raportem MOP „Realizacja godnej pracy w gospodarce platformowej”, który przedstawia zestaw propozycji konkluzji, które mają stanowić podstawę do dalszych prac Międzynarodowej Organizacji Pracy nad regulacjami dotyczącymi pracy na platformach cyfrowych. Kluczowymi elementami raportu są:
Przykłady firm i platform, które działają w ramach gospodarki platformowej:
W toku dotychczasowych prac komitetu delegaci wypracowali następujące zagadnienia:
– standardy pracowników platformowych określone zostaną w konwencji i zaleceniach MOP,
– definicję cyfrowej gospodarki platformowej – jej zakres podmiotowy i przedmiotowy.
Delegacja polska aktywnie uczestniczy w pracach komitetu, chociaż obowiązuje od 1 grudnia 2024 r. Dyrektywa Rady Unii Europejskiej z dnia 14 października 2024 r. 2024/2831 w sprawie pracy platformowej i która w ciągu 2 lat powinna zostać wdrożona we wszystkich krajach członkowskich UE. W 2022 roku w gospodarce platformowej w Unii Europejskiej pracowało ponad 28 mln. osób, a w 2025 roku liczba osób osiągnie 43 mln.
W dniu 4 czerwca 2025 r. delegacja polska uczestniczyła w spotkaniu z autorem raportu nt. sztucznej inteligencji AI – pracownikiem naukowym w MOP w Genewie Pawłem Gmyrkiem. Dyskusja naszej delegacji koncentrowała się na statystyce raportu w kontekście zmian demograficznych w naszym kraju i jednym z najniższych na świecie wskaźników dzietności za 2024 rok – jedynie Korea południowa posiada niższy wskaźnik. Podcast MOP Future of Work, nagrany na żywo podczas 113. Międzynarodowej Konferencji Pracy w Genewie, skoncentrował się na zagadnieniu w jaki sposób cyfryzacja i sztuczna inteligencja zmieniają świat pracy.
Wskazano na to, w jaki sposób sztuczna inteligencja może być siłą napędową w świecie pracy, na przykład poprzez zwiększenie ochrony i bezpieczeństwa pracowników w miejscu pracy. Jednocześnie bierze się pod uwagę zagrożenia, jakie może nieść ze sobą sztuczna inteligencja, w tym potencjał pogłębienia przepaści cyfrowej. Goście dzielili się zaleceniami politycznymi i spostrzeżeniami na temat roli MOP w promowaniu transformacji cyfrowej sprzyjającej włączeniu społecznemu, dbając o to, aby nikt nie został pominięty.
https://www.ilo.org/
Sporządził: Krzysztof Małecki – FZZ


