email: biuro@fzz.org.pl
tel: (+48) (22) 628 73 75
Logo Forum Zwiazkow Zawodowych

Forum Związków Zawodowych

Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (EKZZ) popiera „Europejski Tydzień Akcji na Rzecz Uczciwego Trasportu dla Europy” organizowany przez Europejską Federację Pracowników Transportu (ETF) – europejscy i krajowi liderzy związkowi przyłączą się do demonstracji w Brukseli w środę 27 marca.

„Związki zawodowe demonstrują na rzecz końca eksploatacji” mówi Luca Visentini, sekretarz generalny EKZZ, „a dumping socjalny uderzający w transport ma też miejsce i innych gałęziach gospodarki i sektorach – w budownictwie, rolnictwie, usługach i wielu innych. Unijny wspólny rynek powinien kojarzyć się z rozprzestrzenianiem się dobrobytu, a nie z obniżką wynagrodzeń, eksploatacją pracowników, nie z drenażem biedniejszych państw z ich wykwalifikowanych pracowników. Zamiast tych praktyk związkowcy domagają się bardziej uczciwej Europy dla pracowników”.

Demonstracja i cały tydzień 100 akcji w całej Europie mają nagłośnić w całej Europie związkowe żądanie „Stop socjalnemu dumpingowi”. W transporcie, w którym pracuje 10 mln Europejczyków, dumping socjalny oznacza:

W związku ze zbliżającymi się wyborami europejskimi pracownicy transportu domagają się między innymi więcej socjalne Europy, z bardziej uczciwymi, wzmocnionymi zasadami i silnym prawem do kolektywnych negocjacji.

Demonstracja zbiera się 27 marca w środę o 12.00 na Boulevard du Roi Albert II i kończy się na rondzie Schumana.