email: biuro@fzz.org.pl
tel: (+48) (22) 628 73 75
Logo Forum Zwiazkow Zawodowych

Forum Związków Zawodowych

W dniu 29.03. odbyło się spotkanie pomiędzy Dyrektorem departamentu Ekonomicznego UE MSZ Małgorzatą Kałużyńską a przedstawicielem FZZ. Udział ze strony FZZ wziął Zygmunt Mierzejewski.

MSZ jest zainteresowany udziałem przedstawicieli partnerów społecznych w spotkaniu z Komisarzem UE ds. Brexitu. Spotkanie planowane jest po 18.04.

ZM podziękował za zaproszenie i podkreślił, że organizacje wchodzące w skład Rady Dialogu Społecznego powinny uczestniczyć w spotkaniach i prezentowanych przez UE stanowisk negocjacyjnych a związki zawodowe w tematach związanych z rynkiem pracy i prawami naszych rodaków na wyspach. Otrzymujemy cały szereg uwag, wątpliwości czy wręcz panikarskich pytań ze strony obywateli mieszkających na wyspach o ich przyszłość w WB.

Co do Brexitu to najgorsze jest to, że nie wyciągnięto lekcji z historii. Naród, który uważa sie za lepszego od innych , za wybrańcę losu źle kończył. Młode pokolenie oszukano, prognozy gospodarcze przypominają najgorsze scenariusze lat minionych, wiadomo już o czekającej recesji, tragedii służby zdrowia i edukacji, skoku cen w supermarketach. Konsekwencje będą spijać pokolenia konserwatywnego betonu. Młodzież nie chce mieszkać w odizolowanej od społeczeństwa międzynarodowego wyspie wśród konserwatystów bez żadnych wartości ogólnoludzkich. Szkoci maja dosyć populizmu rodem z lat dwudziestych minionego wieku. Wszystko razem rysuje ponurą perspektywę rozpoczynających się negocjacji.

Najgorszym scenariuszem będzie pójście na ustępstwa wobec Wielkiej Brytanii ulegając groźbom czy szantażowi. Sami Brytyjczycy wybrali nie ma więc ustępstw. Negocjacje musza zapewnić korzyści tak dla UE ja i Polski. Ustalono, że MSZ prześle termin spotkania z Komisarzem UE.  FZZ poda uczestnika spotkania.

Zygmunt Mierzejewski